+420 739 487 004 obchod@alfatopeni.cz Všechny kontakty
Váš nákupní košík je prázdný
Cena celkem
0 Kč

Výměna radiátorů v panelovém bytě


Rozhodli jste se pustit do výměny starých litinových radiátorů v panelákovém bytě?
Chcete je nahradit moderními plechovými radiátory, nebo třeba nějakým designovým kouskem?

Není to tak jednoduché, jak se může podle některých PR článků jevit. Než se do výměny pustíte, je třeba si vyjasnit několik otázek:


Komu radiátory patří?

Radiátor je sice součást bytové jednotky, v naprosté většině případů je ale celá otopná soustava včetně radiátorů společným majetkem všech vlastníků jednotek v domě. A bez souhlasu vlastníků nelze radiátory měnit.

Má to dobrý důvod. Otopný systém v panelovém domě funguje jako celek, je hydraulicky vyvážený, zaregulovaný a odvzdušněný. Každý neodborný zásah do tohoto vyladěného systému může způsobit problémy s dodávkou tepla nejen do bytu kde výměna probíhá, ale i do bytů sousedů.

Rozhodně doporučujeme samotnou výměnu svěřit odborné topenářské firmě. Po výměně radiátorů je totiž nutné uvést otopný systém do původního stavu.
Vzhledem k časté absenci uzavíratelných šroubení na potrubí před radiátorem je většinou nutné buď vypustit stoupačku, nebo zmrazit přívodní potrubí. To ale nejde vždy.
Pamatujte, že za opětovné zprovoznění vytápění a za odstranění případně vzniklých závad nese zodpovědnost vždy osoba, která zásah do systému provádí.

Je také nutné pamatovat na provedení odečtů, demontáže a montáže poměrových měřidel. Pokud měníme typ radiátoru je často nutné vyměnit i typ indikátoru topných nákladů.


Lze výměnou radiátorů ušetřit na nákladech za vytápění?

Ne.

Radiátor je jednoduchý výměník tepla. Jeho výkon je dán velikostí předávací plochy, hmotnostním průtokem otopné vody a rozdílem teplot vody v radiátoru a vzduchu v místnosti. Zjednodušeně - čím větší radiátor a teplejší voda, tím větší výkon.

Neplatí přitom, že větší a výkonnější radiátor musí mít vyšší spotřebu tepla než radiátor malý. Při dobrém nastavení termostatické regulace velký radiátor rychleji vyhřeje místnost a je dříve regulací utlumen.

Úspory v nákladech na vytápění se provádějí regulační technikou. Správně nastavený termostatický ventil s termostatickou hlavicí a ekvitermní regulace dokáží uspořit opravdu hodně peněz.


Jaký radiátor je pro výměnu vhodný?

Nejdůležitější je dodržet projektovaný výkon radiátoru. A je potřeba dát pozor na výkony udávané výrobcem, nebo různé přepočtové tabulky. Teplotní spád v otopné soustavě v panelovém domě se totiž nemusí shodovat s teplotním spádem pro který je výkon radiátoru uveden.

Je samozřejmě možné stávající radiátor renovovat, nebo jej nahradit stejným, litinovým. Renovace je ale zpravidla stejně nákladná jako nové ocelové radiátory, nové litinové radiátory vás možná nepříjemně překvapí cenou.

My jako ideální náhradu doporučujeme ocelové článkové radiátory IRSAP Tesi. Nejčastěji jako náhradu používáme modely Tesi 3 a Tesi 4. Mají spoustu výhod a fungují velmi podobně jako litinové radiátory:

  • rozměrová variabilita, vždy naleznete potřebný rozměr
  • ve výšce 565mm mají stejnou připojovací rozteč jako litinové radiátory (500mm)
  • výborné výkonové parametry
  • stejně jako u litinových radiátorů vysoký objem vody a takřka stejný hydraulický odpor
  • stejně jako u litiny je význámná část tepla předána do prostoru sáláním
  • zpravidla bezproblémové osazení indikátorů topných nákladů
  • spousta barev a typů povrchů na výběr
  • tovární záruka 10 let

 


Pokud výměnu plánujete, obraťte se na nás. Rádi poradíme, spočítáme výkony současných radiátorů a navrhneme vhodnou náhradu i s ohledem na dispozici bytu.

 

Kontaktujte nás!